Činnosť v ŠKD
O d d y ch o v o – r e k r e a č n é č i n n o s t i
Zaraďujem ich po vyučovaní a naobedovaní detí, prípadne medzi dopoludňajším a odpoludňajším vyučovaním a vždy v priebehu odpoludnia podľa potreby pri zvýšenej únave detí. Prvou fázou je pokojný odpočinok, ktorý má najčastejšie podobu individuálnych činností a hier. Túto časť dňa nám narúšajú starší žiaci, ktorí majú práve voľnú hodinu a nie všetci sa vždy dokážu prispôsobiť našej činnosti. Odpočinkovú časť dňa realizujeme ako veľmi pokojnú, pohybovo a duševne nenáročnú činnosť. Optimálnym riešením odpočinku detí je voľba činnosti samotným dieťaťom, podľa individuálnej potreby a vlastného želania. Mojou úlohou je dbať na to, aby zvolená činnosť bola skutočne pokojná a uskutočňovala sa v príjemnom a bezkonfliktnom prostredí. Detí môžu hrať námetové alebo stolové hry, kresliť, prezerať detské knihy a časopisy, venovať sa čítaniu, prípadne takým zábavám ako sú výmeny zberateľských predmetov, počúvanie rozprávok, hudby, sledovanie rozprávok, neformálna beseda so staršími žiakmia pod. Oddych prechádza do rekreačných činností s charakterom aktívneho odpočinku najmä výdatného pohybu na vzduchu. V tejto časti sú naši starší kamaráti prínosom, lebo dokážu zorganizovať súťaživé hry, loptové a hudobno – pohybové hry. Oddychovo-rekreačné činnosti majú pevné každodenné miesto v režime práce ŠKD, najmä pred prípravou na vyučovanie. Orientujem ich mimo bežné prostredie školských tried, najmä na ihriská a vonkajšie areály školy. Poskytujú príležitosť k spontánnym hrám a činnostiam podľa priania detí . Túto činnosť zaraďujem už pri prejave strednej únavy, pomáha deťom odreagovať sa. Pri rekreačnej činnosti využívam formy: pohybové hry na ihrisku, sezónne športy, hry a zábavy v miestnosti a v telocvični.
Cieľom oddychovo-rekreačných činností je rozvoj kľúčových kompetencii aktívnym odpočinkom s funkciou kompenzácie jednotvárnej školskej pracovnej záťaže, rozvoj fyzickej zdatnosti, obnova fyzických a psychických funkcií. Oddychovo-rekreačné činnosti sledujú psychohygienu detí , odbúravanie psychickej záťaže, navodzujú uvoľnenie, duševnú pohodu a vytvárajú kladné emocionálne zážitky.
Pedagogickými stratégiami sú:
- uspokojovanie individuálnych záujmov a potrieb detí, najmä potrebu odpočinku
- uspokojovanie a rozvoj športových, turistických, branných záujmov, uspokojovanie potreby pohybu
- uspokojovanie a rozvoj pracovných schopností, aktivity a tvorivosti, uspokojovanie potreby zmeny a činnosti
- uspokojovanie a rozvoj kultúrnych a estetických potrieb a záujmov, aktivita a tvorivosť
- formovanie a rozvoj kladných individuálnych a kolektívnych citov, kolektívnych vzťahov, charakterových a vôľových vlastností, organizátorských schopností
- utváranie primeraného sebavedomia na základe sebapoznávania a seba hodnotenia v heterogénnej skupine
Formy a metódy:
- individuálny oddych, čítanie kníh a časopisov, počúvanie hudby, sledovanie
televíznych programov, sledovanie DVD a videohier na počítačoch
- spoločenské hry a zábavy
- konštruktívne hry, jednoduché ručné práce
- pohybové hry, rekreačná telovýchova, sezónne hry a zábavy, výlety, vychádzky
- drobné spoločensky prospešné činnosti.
Z á u j m o v é č i n n o s t i
Záujmové činnosti tvoria hlavný obsah mojej práce v ŠKD. Majú pre deti osobitný význam, pretože ovplyvňujú všetky stránky jeho osobnosti. Prostredníctvom prístupu detí k záujmovým a obľúbeným činnostiam sa snažím na jednej strane vyvolávať nenásilnú túžbu po novom poznaní, na druhej strane túžbu po uplatnení získaných poznatkov v praktických činnostiach. Mojimi kompetenciami sa snažím rozvíjať, kultivovať, odhaľovať nadanie a talent. Je dôležité, aby mali deti možnosť poznať všetky oblasti záujmovej činnosti a osvojili si tvorivý a aktívny prístup k akejkoľvek práci. Záujmové činnosti sa môžu stať základom profesionálnej orientácie detí, alebo hodnotnou náplňou voľného času v ďalšom živote. V školskom klube ich zaraďujeme najmä na koniec popoludnia, ale môžu byť i voľným pokračovaním oddychovo-rekreačných činností.
Cieľom záujmových činností je rozvíjať, kultivovať a usmerňovať deti prostredníctvom kľúčových kompetencii v záujmoch. Viesť deti k prehlbovaniu záujmov tak, aby sa orientovali k pravidelnej činnosti aspoň v jednej záujmovej oblasti. Základné oblasti činnosti sú spoločenskovedné, pracovno-technické, prírodovedné, esteticko-výchovné, telovýchovné, turistické a branné.
Pedagogickými stratégiami sú:
- komplexné uplatňovanie školských a iných vedomostí, skúseností a zručností
praktickej činnosti v živote
- rozširovanie poznania z vedy, techniky a umenia, športu atď.
- prebúdzanie a rozvoj zdravej fantázie, túžby objavovať a poznávať
- získavanie praktických životných skúseností, riadiacich a organizátorských skúseností
- výchova detí k priebežnému sebavzdelávaniu, kolektívnej spoluúčasti na aktívnom vytváraní vlastnej budúcnosti, podpore túžby po seba uplatnení sa
- výchova k uvedomelej voľbe povolania
Formy a metódy sú orientované do troch základných foriem:
- pravidelná záujmová činnosť formou krúžkov a činnosťou ŠKD
- príležitostné záujmové činnosti v rámci najrozmanitejších príležitostných akcií formou besied, výstav, exkurzií, súťaží, kultúrnych predstavení, športových stretnutí a pod. Vyznačujú sa nepravidelnosťou, zaraďujú sa na podnety a želania detí, ale i na pomoc v záujmovej orientácii. Pri vhodnej organizácii a voľbe obsahu sa môžu sa môžu stať potrebným doplnkom vyučovania.
- individuálne záujmové činnosti ako forma prehlbovania úzko osobného záujmu o určitú oblasť. Formy rozličného zberateľstva, ručných prác, športových činností, sebavzdelávania
V našom ŠKD obohacujeme výchovu a vzdelávanie o regionálne prvky, o objavovanie a skúmanie pamätihodností, fauny a flóry v regióne, folklóru v obci Záujmové činnosti v školskom klube nie sú organizované len pre talentované deti, vytvárajú príležitosti k uplatneniu sa všetkých detí , ktoré prejavia o ne záujem. ( Pre talentované deti sú určené ostatné mimoškolské zariadenia – základnú umeleckú školu, jazykové školy, telovýchovné jednoty a pod.) Záujmové činnosti majú osobitný význam v podmienkach dedinských škôl ako je naša a škôl z prostredia s menšími príležitosťami k záujmovým činnostiam. Na ich realizáciu využívame všetky priestory školy.
P r í p r a v a n a v y u č o v a n i e
je každodennou povinnosťou detí, nie je ale súčasťou voľného času. V priebehu popoludnia sa zaraďuje až po oddychovo-rekreačných činnostiach. Ak túto požiadavku nemožno dodržať, / napr. u tých, ktorí navštevujú krúžky / uvážim iné časové zaradenie prípravy na vyučovanie. Prihliadam pritom na individuálne zvláštnosti detí, množstvu ďalších mimoškolských povinností, podmienkam pre učenie v rodine, prípadne dohodnem s rodičmi a deťmi ich neskorší odchod domov. Vzhľadom na rôzne vekové kategórie detí, prípravu na vyučovanie v školskom klube koordinujem tak, aby zaťaženie v priebehu dňa a týždňa bolo rovnomerné.
Cieľom prípravy je rozvíjať kľúčové kompetencie – naučiť dieťa zodpovedne pristupovať k svojim povinnostiam a niesť určitú zodpovednosť za svoje nedostatky. ŠKD poskytuje všetkým deťom príležitosť pripraviť sa na vyučovanie, nemôže však zabezpečiť prípravu v úplnej miere. ŠKD nezbavuje rodičov zodpovednosti za to, či si dieťa splnilo všetky školské povinnosti. Deti majú možnosť pripraviť sa na vyučovanie i doma, kde majú pre túto prácu ideálne podmienky. Naopak u detí, ktoré podmienky doma nemajú a triedny učiteľ ma upozorní na zlé vedomostné výsledky, dbám na pravidelnú prípravu na vyučovanie v školskom klube. Čas na prípravu v školskom klube nemôže však slúžiť na doučovanie látky neprebranej na vyučovaní.
Pedagogickými stratégiami prípravy na vyučovanie je:
- vštepiť deťom zásady efektívneho učenia sa
- viesť deti k pravidelnému, sústavnému plneniu školských povinností, k opakovaniu, precvičovaniu a utvrdzovaniu poznatkov
- upevňovať v deťoch kladný vzťah k celoživotnému vzdelávaniu
- rozvíjať získané poznatky
Formy a metódy – individuálna príprava na vyučovanie, skupinové a hromadné formy
spôsobmi písomnej /grafickej/ i ústnej prípravy
- individuálne štúdium, vzhľadom na vekové zloženie detí a charakter činností je najčastejšou hlavne písomná príprava. Deti pracujú samostatne, majú však možnosť poradiť sa s vychovávateľkou. Vychovávateľka zabezpečuje pokojné prostredie a kontroluje prácu. Vedie deti k práci s učebnicami, atlasmi, slovníkmi, encyklopédiami a rôznou odbornou literatúrou.
- skupinové formy prípravy je možné realizovať, ak je prítomných niekoľko detí toho istého ročníka. Z hľadiska kvality prípravy na vyučovanie je vhodné zabezpečovať deťom konzultácie s vyučujúcimi jednotlivých predmetov.
- hromadné prípravy v ŠKD sú najnáročnejšie vzhľadom k rôznemu vekovému zloženiu výchovnej skupiny. V nich možno realizovať súťaže, kvízy, didaktické hry, či príležitostné overovanie vedomostí pri vychádzkach a pod.
Tieto formy prípravy na vyučovanie nie sú prevládajúce v ŠKD, volím ich podľa potrieb a možností. Čas na prípravu na vyučovanie v školskom klube neslúži na doučovanie žiakov, opakovanie učiva z povinných, či povinne voliteľných predmetov, nemožno ho chápať ani ako formu nepovinného vyučovania.