V mesiaci október sme si pripomenuli v našej škole jeden z dôležitých a významných dní pre naše zdravie, a to bol Svetový deň zdravej výživy. Pri tejto príležitosti si žiaci 15.10. 2019 priniesli na desiatu zeleninu a ovocie, ktorá sa v každej triede odvážila a trieda, ktorá mala najbohatšiu desiatu dostala zdravú odmenu.
Vyhodnotenie
- miesto 3. trieda 0,532 dkg na 1 žiaka
- miesto 5. trieda 0,328 dkg
- miesto 4. trieda 0,234 dkg
- miesto 2. trieda 0,188 dkg
- miesto 1. trieda 0,121 dkg
- miesto 6. trieda 0,090 dkg
- miesto 7. trieda 0,052 dkg
- miesto 9. trieda 0,037 dkg
- miesto 8. trieda 0,003 dkg
V stredu 16. 10. si každý priniesol do školy 1 jablko a prebehla súťaž o najťažšie jablko, ktoré priniesol žiak z 2. triedy a vážilo 0,537 dkg.
Streda mala na našej škole prívlastok Jablková. Odmenu dostala tá trieda, v ktorej každý žiak mal v tento deň aspoň jedno jablko. Túto súťaž vyhrala 5. trieda.
Otázkou životného štýly sme sa zaoberali aj v našom dotazníku. Dotazník sa skladal z 25 otázok. Žiaci mali na výber viac odpovedí. Zaujímalo nás, či naši žiaci raňajkujú, čo raňajkujú, ako sa stravujú, aká je ich predstava o životnom štýle, či konzumujú ovocie, zeleninu, či počas dňa musia mať sladkosť. Dotazník vyplnili žiaci 3. – 8. ročníka. Zistili sme, že pravidelne každé ráno raňajkuje 80,63 % detí. Takmer 95 % z nich však na raňajky nejedáva zeleninu ani ovocie, ale najradšej majú müsli s mliekom alebo chlieb, pečivo so šunkou či syrom, čo nezodpovedá odporúčaným štandardom.
Pokiaľ ide o desiate, je situácia priaznivejšia – ovocie alebo zeleninu dostáva 67 % detí, zvyšok nedesiatuje alebo preferuje sladkosti. Deti pritom obľubujú štandardné druhy zeleniny a ovocia. Najradšej majú papriku, paradajku, mrkvu, uhorku, reďkovku, melón, jahody, jablko, banán a pomaranč, najmenej im chutí brokolica, cibuľa, cesnak, karfiol a ananás.
Z nášho prieskumu vyplýva, že k najčastejším nedostatkom z hľadiska správnej životosprávy patrí nepravidelné stravovanie, deficit plnohodnotných raňajok a nutrične nadmerné desiate. Z toho potom pramenia ďalšie nedostatky, ako je deficit kompletného obeda a presun stravy do popoludňajších hodín. Deti jedia málo ovocia, zeleniny, rýb, mlieka či kyslomliečnych výrobkov. Raňajky bývajú chvatné a nekompletné, chýba spoločné stolovanie.