• Školský rok 2022/2023

• Certifikát

• ECO WEEK

• Celý týždeň sa na našej škole nesie v duchu ekológie a blížiaceho Dňa Zeme. Nazvali sme si ho „Eco week“ čiže „Zelený týždeň“.

Žiaci sa farebne zladili a v pondelok sa obliekli do ZELENA, ktorá symbolizuje SKLO. Počas prestávok pili limonádu z domácim mätovým sirupom, ktorú nám pripravili Ninka a Maťka, a nie kúpené nápoje s farbivami a konzervančnými látkami.

V utorok sme prišli v MODROM, ktorá pripomína napríklad našu Modrú planétu, ale zároveň pri separovaní odpadu modrá farba patrí PAPIERU. Deti nakreslili krásne obrázky, ktoré sme si na chodbe vystavili.

V stredu sa žiaci popasovali so „Zero waste“ výzvou, čiže si priniesli desiatu v obedárikoch a to BEZ OBALOV a ODPADU. Sme veľmi radi, že na škole máme toľko detí, ktorým sa podarilo výzvu splniť a dúfame, že si budú takú desiatu nosiť častejšie.

Vo štvrtok sme prišli v ČERVENOM, ktorá patrí KOVOM. Niektorí prišli do školy 1.krát autobusom a nie autom, iní išli 1.krát samy pešo. Chválime vás za odvahu a odhodlanie a veríme, že v peknom počasí budete chodiť radšej peši so spolužiakmi ako autom.

V piatok nás ešte čaká brigáda v školskom areáli a v sobotu Kostolianska brigáda v obci. Žiaci, ak sa brigády zúčastníte, nezabudnite sa odfotiť a fotku poslať pani učiteľke Humajovej.

• Návšteva obecného úradu

• Dňa 25. 1. 2023 členov školského parlamentu a žiakov krúžku Ekohliadka privítala na obecnom úrade pani starostka Ing. Jana Školíková. Spoločne sme diskutovali o zlepšovaní a ochrane životného prostredia v obci. Potešil nás aj plán renovácie našej školy. Dozvedeli sme sa aj o zaujímavých kultúrnych podujatiach, ktoré naša obec pripravuje v roku 2023 pre deti i dospelých, napr. fašiangový sprievod, turnaj „Človeče, nehnevaj sa“, beseda so spisovateľom v obecnej knižnici, Noc múzeí a veľa ďalších podujatí.

Zistili sme, že v Zemianskych Kostoľanoch sa nachádza niekoľko čiernych skládok odpadu. Pani starostka nás informovala aj o množstve vyprodukovaného odpadu na jedného obyvateľa. V roku 2021 vyprodukovali občania obce 951,96 ton odpadu, čo je 500 kg na obyvateľa. V roku 2021 tvoril neseparovaný odpad 571 ton (60 %). Snažme sa spoločne zlepšovať naše životné prostredie, pretože pomáhame nielen prírode, ale aj sami sebe.

Ďakujeme pani starostke za milé privítanie a veľa zaujímavých informácií a podnetov.

Tamara Schvandtnerová, členka školského parlamentu

• Jesenný zber papiera

• Milí rodičia, starí rodičia a priatelia školy,  pomôžte nám vo veľmi prospešnej aktivite, za ktorú by nám naša planéta Zem povedala veľké Ďakujem.

Zberné suroviny nám zapožičali kontajner na papier približne na 2 – 3 týždne.

Každý kilogram papiera, ktorý neskončí na skládke odpadu, ale v našom kontajneri pri kaštieli pomáha dvakrát / deťom aj prírode/.

• Eko výchova

• Eko-výchovný program pre deti MŠ a ZŠ spojený so zberom použitých batérií je projekt spoločnosti SEWA, a.s. a neziskovej organizácie DAPHNE, ktorá pre nás zabezpečuje eko-výchovnú časť programu.

O čom je projekt „Zbierame použité batérie so Šmudlom“?

Cieľom projektu je vzdelávať deti v oblasti správneho triedenia odpadov, so zreteľom na použité batérie a viesť ich k správnym návykom pri nakladaní s komunálnymi odpadmi (z domácnosti).Projekt sa skladá z 2 častí:

a) Eko-výchovný program, ktorý prebieha v priestoroch ZŠ. Deti spolu s neporiadnym Šmudlom musia rozlúštiť záhadu znečistenej vody v susednom lese. Zároveň sa deti dozvedia ako správne nakladaťs odpadmi, špeciálne s použitými batériami, kam ich môžu zahodiť, prečo je dôležité nezahadzovať použité batérie do bežného koša a čo sa dá vyrobiť z druhotných surovín získaných z batérií. Program má dĺžku 45 min.

b) Zber batérií – ZŠ dostane zberné nádoby a papierové krabičky „B-boxy“, do ktorých deti zbierajú batérie. Za odovzdané množstvá je ZŠ odmeňovaná.

• Separovanie

• Častokrát sa v médiách spomína nedostatok energetických surovín, a tak celkové zvýšenie cien po celom svete či iné závažné ekologické problémy. Naša škola je zapojená do environmentálneho programu, v ktorom sa budeme venovať téme Odpad. Najprv žiaci z Ekohliadky zisťovali koľko odpadu priemerne naša škola za týždeň vyprodukuje. Po odvážení sme získali tieto čísla: komunálny odpad- 35 kg, papier-2 kg, plast-2 kg. Nasledujúce dva školské roky sa budeme snažiť naučiť správne triediť odpad, kompostovať, dať veciam 2.šancu - nekupovať toľko nových vecí (recyklovať), čiže sa snažiť vytvárať menej odpadu v našej obci.

Zber papiera je už ukončený, ale stále prebieha zber bateriek.

• Jarné upratovanie

• Žiakom našej školy záleží na svojom okolí, a tak svoju energiu vložili do jarného upratovania. Školský areál vyčistili piataci v utorok, kedy žiaľ našli veľa ohorkov z cigariet blízko futbalového ihriska. V stredu zas deviataci čistili ulice v okolí školy. Ak aj tebe záleží na svojom okolí, pozametaj svoju ulicu, pozbieraj smeti, ktoré vietor priniesol, odfoť sa a fotku nám pošli.