• Svetový deň srdca

• Dobrá nálada pomáha predchádzať problémom so srdcom! Smiech totiž uvoľňuje cievy a zvyšuje prietok krvi až o 20 %. Toto bola jedna z viacerých
            zaujímavostí, ktoré odzneli v rozhlasovej relácii pri tejto príležitosti. Cez prestávky si žiaci na pripravenej zábavno – pohybovej aktivite precvičili motorickú zručnosť, sociálnu zručnosť, pohotovosť. O smiech a dobrú náladu nebola núdza.

• Európsky deň jazykov

• 26. 9. 2023 sa žiaci 6., 8. a 9. roč.  na hodine slovenského jazyka  formou zábavného kvízu učili povedať slovo ďakujem v 8 jazykoch  / bulharský, chorvátsky, turecký, dánsky, holandský, japonský, maďarský, taliansky/. Pracovali v skupinách, v ktorých sa prejavila zdravá súťaživosť, ale aj  jazykové zručnosti, ktoré dnešné deti získavajú aj cestovaním a pozeraním rôznych dokumentov, filmov. Najviac detí poznalo slovo ďakujem v chorvátskom a bulharskom jazyku. Vtipné a úsmevné bolo vyhodnotenie aktivity. Mimikou tváre mali vyjadriť  svoj pocit z aktivity.

• „Zbierame použité batérie so Šmudlom“

• Už druhý školský rok sa žiaci 1. triedy zapoja do úspešného projektu „Zbierame použité batérie so Šmudlom“. Ide o eko - výchovný projekt, ktorý v marci 2017 odštartovala spoločnosť SEWA v spolupráci s neziskovou
            organizáciou DAPHNE.
            Projekt sa skladá z dvoch vzájomne prepojených častí. V rámci ekovýchovy sa deti spolu s kamarátom Šmudlom naučia správne triediť odpady a dozvedia sa, prečo nemôžu vyhadzovať staré batérie do obyčajného smetného koša alebo voľne do prírody. Svoje vedomosti si overia aj v praxi pri zbere batérií do
            papierových krabičiek, tzv. B-boxov.
            V pondelok bola na návšteve v 1. tr. p. Martina Mokrá, ktorá zrealizovala úvodnú hodinu do projektu pre našich najmladších žiakov prváčikov. Cieľom stretnutia bolo hravou a zážitkovou formou ukázať prváčikom správne triedenie odpadov.

• Plenárne a triedne rodičovské združenie

• Vážení rodičia,

oznamujeme Vám, že dňa 2.10.2023 (pondelok) o 15,30 hod. sa uskutoční plenárne a triedne rodičovské združenie v kmeňových triedach.

Tešíme sa na Vašu účasť.

• Beh SNP

• Po trojročnej prestávke sa 22. 9. 2023 uskutočnil Beh SNP. Tohtoročného behu sa zúčastnilo viac ako 280 účastníkov z viacerých materských a základných škôl z nášho okresu. Moderovania tejto akcie sa opäť zhostil Pavol Ziaťko. Žiaci súťažili v  dvanástich kategóriách. Spestrením programu boli členovia Kynologického klubu Arzén Zemianske Kostoľany. Na stupienkoch víťazov sa umiestnili viacerí žiaci našej školy.

Všetkým víťazom blahoželáme a zároveň sa tešíme na ďalší ročník tohto podujatia.

• Múzeum praveku

• Cesta do praveku

Žiaci 6. ročníka boli 21.9.2023 v praveku. Neveríte? V našom regióne sa nachádza unikátny nález človeka neandertálskeho, a to v Bojniciach v Prepoštskej jaskyni. Využili sme preto možnosť vdýchnuť trošku atmosféry z miest, kde tento človek žil a lovil.
            Prekročili sme bránu pravekého času a aktívne sa zapájali do výkladu pani lektorky. V skupinách žiaci riešili úlohy. Vybrali si spomedzi seba jednotlivcov, ktorých obliekli za neandertálcov a spoločne si zatancovali tanec šamanov.

• Beseda

• Dobré počasie a ochota pána Humaja s dcérou, ktorí prišli z Dolných Vesteníc, nám umožnili dnes využiť našu EKO-učebňu. Mladší žiaci tak zažili besedu o lesných zvieratách a poľovníctve v peknom prostredí nášho školského areálu spojenú s výstavou preparátov zvierat, trofejí a pomôcok pre kynológia.

Ešte raz im za návštevu ďakujeme.

• Cvičenia v prírode

• Dňa 13.9. 2023 sa žiaci 1. stupňa opäť zúčastnili Cvičenia v prírode. Počasie nám prialo, slniečko zahrievalo a žiaci využili tento krásny deň nielen na športové aktivity, ale aj na spoznávanie prírody, dopravných značiek a orientáciu v prírode. S plnými bruškami a plní zážitkov sme sa vrátili späť do školy.

• Výstava umeleckých diel

• V nádherných priestoroch renesančného kaštieľa v Zemianskych Kostoľanoch sa konala unikátna výstava umeleckých diel výnimočného drevorezbára pána Michala Bartu z Bystričian a jeho dcéry maliarky Petry Bartovej. Pomocou motorovej píly, dláta a sekery vdýchol drevu nový život a premenil ho na drevené sochy z lipy. V priestoroch kaštieľa boli inštalované desiatky ručne z dreva vyrezávaných postáv a zvierat. Niektoré postavy mali náboženský motív a iné ukazovali pravú „čertovskú“ tvár. Steny zdobili zaujímavé obrazy výrazných a žiarivých farieb s rôznou tematikou.
            Žiaci 1. – 4. ročníka si vychutnali túto jedinečnú výstavu diel.

• Ponuka krúžkov

• Vzdelávací poukaz reprezentuje osobitný ročný štátny príspevok na záujmové vzdelávanie žiaka ZŠ. Žiak môže vzdelávací poukaz odovzdať škole alebo šk. zariadeniu podľa vlastného výberu, ktoré mu bude záujmové vzdelávanie v danom školskom roku poskytovať.

Triedny učiteľ rozdá žiakom vzdelávacie poukazy (VP). Prihlasovanie na krúžky cez EduPage.

Ø Rodič VP podpíše a  odovzdá triednemu učiteľovi.

Ø Prihláška je záväzná a platí na celý školský rok. Z krúžku sa nedá odhlásiť!!!

Ø Žiak sa zaväzuje povinne navštevovať krúžok celý školský rok na základe  prihlášky.

Ponuka krúžkov :

•      Ekohliadka - Mgr. Humajová, 5. - 9. roč.
            •      Príprava na T9 zo SJL a Príprava na T9 MAT - Mgr.Lavušová a RNDr. Šnircová, 9. roč.
            •      Športové  hry - Mgr. Mokrý, 5.-9. roč.
            •      Vševedko -  Mgr. Nechalová, 1. - 2. roč.
            •      Múdre hlavičky - Mgr. Bohušová, 3. - 4.. roč.
            •      Futbalový krúžok I. - 1.- 4. roč. Ing. Bajgár
            •      Futbalový krúžok II. - 5. - 9. roč. p. Šuhajda
            •      Hravá slovenčina – Mgr. Chudíková, 7. roč.
            •      Počítačový svet okolo nás - Mgr. Vallová, 4. - 5. roč.
            •      Detský folklórny súbor Domovinka - Mgr. Sluková, 1. - 9. roč.

Žiak ktorý odovzdá VP škole si môže vybrať maximálne dva krúžky.

Ak si neviete poradiť, pýtajte sa  vedúceho krúžku.

Ďakujeme a tešíme sa na spoluprácu.